Atatürk’ün Heykellerinin Bulunduğu 10 Dünya Şehri


Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk sadece bizim ülkemiz için değil, bütün Dünya ülkeleri için oldukça önemli bir yere sahip. Türkiye’nin neredeyse her noktasında bir Mustafa Kemal Atatürk anıtına, anıt olmasa bile sadece adına rastlıyoruz evet, ama sadece ülkemizde değil, bir çok farklı ülkede de Atatürk anıtları veya adının bulunduğu meydanlara rastlamak mümkün. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100.yıl dönümünde sizlere bu anıtların yerleri hakkında bir yazı derledim!

1. Washington – ABD

10 Kasım 2013 gününde, Atatürk’ün ölümünün 75.yıl dönümünde, Washington’da bir Atatürk heykeli yaptırılmış. Bu heykel Sheridan Circle’da yer alıyor ve burası Washington’ın en önemli meydanlarından biri, Amerika’nın kamu alanında sergilenen ilk Atatürk heykeli.

2. Mexico City / Meksika

Buradaki Atatürk anıtı heykeltıraş Sait Rüstem tarafından 2003 yılında yapılmış. Ahmet Eren’in uğraşları sonucu Meksika’nın başkenti olan Mexico City’e götürülmüş. 29 Ekim 2003 yılında açılışı yapılan bu anıt o tarihten itibaren Le Reforma caddesinde yer alıyor.

3. Santiago – Şili

Bu gördüğünüz kabartma Şili’nin başkentindeki parklardan birinde yer alıyor. Buradaki halkın Mustafa Kemal Atatürk’ü örnek almasını isteyen belediyeleri tarafından yaptırılmış. Kabartmada “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, vatanının fedakar ve sadık hizmetkarı, benzeri olmayan kahraman, insanlık idealinin canlı emsali… Bütün hayatını Türk Milletine vakfetmiş, milletine kendi ruhunu, ateşini vermiştir. Hatırası milletinin ruhunu ateşli tutan sönmez bir meşale olarak yaşamaktadır.” Yazmaktadır.

4. Bişkek – Kırgızistan

Bu gördüğünüz heykel 10 Kasım 2015’te, Bişkek’te bulunan ve 1995 yılında Atatürk ismi verilmiş olan parkta bulunuyor. Ziyaretçilerini Ahunbayev Caddesi’nde karşılıyor!

5. Yeni Delhi – Hindistan

Burası Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’nin en işlek caddelerinden biri. Mustafa Kemal Atatürk Marg olarak adlandırılmış.

6. Havana – Küba

Havana’nın Puerto Caddesi’nde Plaza de Armas adında bir park bulunuyor ve bu park bir Atatürk heykeline ev sahipliği yapıyor. Heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından 2011 yılında yapılan heykel, devlet adamlarının arzusu üzerine yapılmış. Heykelin üzerinde “Yurtta Barış, Dünyada Barış” sözü yer alıyor. Küba’da Atatürk’ten başka hiçbir yabancı devlet adamının heykelinin bulunmadığını da belirtsek fena olmaz.

7. Sidney – Avustralya

Avustralya’nın Sidney şehrinde bulunan Hyde Park , üzerinde Atatürk’ün Çanakkale Savaşı’nda hayatını kaybeden Anzak askerlerine ait cenazelerin ülkeye geri gönderilmesini isteyen annelerine yazdığı mektubu taşıyor.

8. Wellington – Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’da bulunan Tarakena Körfezi’nde de bir Atatürk anıtı bulunuyor. Anıt burada yer alıyor çünkü bölge Gelibolu Yarımadası’na benzetilmiş. Ayrıca Wellington’da Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini taşıyan bir park da bulunuyor.

9. Roma – İtalya

Mustafa Kemal Atatürk, Roma’da geniş bir bulvara ismini veriyor ve adına bir de anıt yaptırılmış. Bu anıt mermerden yapılmış ve temiz bir sayfaya benziyor. Üzerinde ise “Yurtta Barış, Dünyada Barış” sözü İtalyanca olarak yazılmış.

10. Albany – Avustralya

Albany kasabası, Avustralya’nın batısında yer alıyor. Buradaki heykel 4.5 metre uzunluğunda, bir küre üzerinde ve deniz kenarında yer alıyor. Heykelin konumunun ne kadar ilgi çekici bir konumda olduğunu bir kenara bırakırsak, bölgede bir de Atatürk Parkı bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s