Bursa’nın Ufak Tefek Taşları ve Birtakım Gezi Notları

İstanbul’da yaşayıp da Bursa’yı sadece Uludağ’a geçiş yolu olarak kullanmamız ne kadar üzücü değil mi? Şimdiye kadar bu beni rahatsız eden bir durum olmamıştı fakat tatilde sıkıldığım için homurdanırken ‘’Bi’ dakika ya..’’ dedim. ‘’Ben niye Bursa’ya gitmiyorum?’’ Öncelikli olarak İstanbul’a yakınlığı ve ulaşım kolaylığı beni cezbetti açıkçası. Arabam ve ehliyetim olmadığı için ve aslında olsa bile belki biraz da tercihen toplu taşıma kullanarak veya yürüyerek bir şehri gezmenin tadının çok farklı olduğunu düşünüyorum.

Daha önce Bursa’yı hiç turistik olarak gezmedim, ya gittim İskender yedim döndüm, ya Uludağ’a çıktım. O yüzden sanırım kendi ülkemde bir turist gibi gezmenin ne demek olduğunu ben de ilk defa gördüm ve çok keyif aldım. Gezi rehberine geçmeden önce Bursa’yla ilgili kendi fikrimi de söylemek istiyorum. Lütfen Bursalılar kızmasın, kırılmasın ve üstüme İskender tabaklarıyla saldırmasınlar ama ben Bursa’yı pek de sevmedim. Kabul, gezilecek yer çok ve şehir buram buram tarih kokuyor ama belki de İstanbul kadar hareketli bir şehirde yaşamaktan ya da belki de her yerini görmediğimden benim az biraz içim sıkıldı. Yine de ilgilisine meraklısına ‘’ben illa gidicem’’ diyenine bir gezi rehberi çıkarsam elime yapışmaz. Şöyle buyrun :

Bursa’ya Nasıl Gidilir?

Bursa’ya gitmek için birden fazla yol var. Arabanız yoksa İDO’yu veya BUDO’yu tercih edebilirsiniz. Bunlar şey gibi, Edi ve Büdü gibi. Ulaşımınız hangisinden daha kolay olacaksa onu tercih etmeniz daha mantıklı.

Ben Kadıköy’e yakın oturduğum için İDO’yu tercih ettim ve ortalama bir yolculuk geçirdim. Tuvaletleri tahmin ettiğim kadar pis değildi, bir sıkıntı yaşamadım. İDO’ya gidiş dönüş 46 TL verdim, Kadıköy’den kalktık, Yenikapı’ya uğradık ve oradan Mudanya Güzelyalı’ya indik. Yolculuk yaklaşık 2 saat sürdü. Giderkenki seferimiz sabah 07.50 seferiydi ve beni rahatsız eden tek şey asla sönmeyen ve gözüme gözüme giren ışıkları oldu. Uyumak niyetindeyseniz bi’ göz bandı alın yanınıza mutlaka.

BUDO’ya gelince Eminönü/Sirkeci ve Büyükçekmece’den seferleri var. Öğrenciyseniz biletlerinizi gidiş dönüş 56 TL’ye, yetişkinseniz gidiş dönüş 68 TL’ye alabilirsiniz. Sefer süresi ise yine yaklaşık 2 saat. Mudanya Trilye’ye gidiyor. Hem Trilye’den hem de İDO’nun gittiği Güzelyalı’dan Bursa’nın merkezine ulaşmak çok kolay. Trilye’de indiğiniz yerden kalkan otobüslerle sanırım bir tık daha kolay ulaşım sağlıyorsunuz. Biz Güzelyalı’da indikten sonra 1GY Güzelyalı otobüsüne binip son durak olan Emek İstasyonu’nda indik ve oradan metroya bağlanıp Osmangazi durağında indik. Otelimiz Ulu Camii’ye 5 dakika uzaklıktaydı ve indiğimiz metro istasyonundan yaklaşık yarım saat yürüyerek otelimize ulaştık(tercihimiz daha fazla yürümek yönündeydi) ama eğer o kadar yürümek istemiyorsanız Şehreküstü durağında inerek çok daha kısa sürede merkeze ulaşabilirsiniz.

Arabası olanlar için kullanılabilecek seçeneklerden biri Eskihisar-Topçular Vapuru. Gidiş dönüş 100 TL gibi bir ücret vererek Tophane iskelesine gidebilirsiniz. Hatta buraya küçük bir ek olarak İndiğiniz yerden 80 km giderek 1 saat içinde Bursa’ya ulaşırsınız. Bir diğer yol ise Osmangazi Köprüsü’nden geçmek. Köprüden geçiş ücreti 103 TL ve yine yaklaşık 80 km yol gidiyorsunuz. Eksi bir yanı olarak Avrupa Yakası’nda oturuyorsanız çok fazla yol gitmenize sebep olacak bir seçenek.

Otobüs ile gitmek isteyenler için 35-50 TL arasında bilet bulabilirsiniz, yolculuğunuz yaklaşık 3 saat sürer.

İstanbul dışından gelenler için ise Bursa Yenişehir Havalimanı’na inen uçaklar da mevcut. Havalimanı şehirden biraz uzak ama 80 no’lu otobüsle Kent Meydanı’na direkt gidebilirsiniz.

Bursa’ya ne zaman gidilir ve kaç gün kalınır?

Bursa’da ne kadar vakit geçireceğiniz, tamamen beklentilerinizle ve imkanınızla alakalı bir durum. Eğer ben geçerken bi’ şeyler yiyip kaçarım diyorsanız sizi şuraya alalım. Eğer diyorsanız ki ‘’ben Bursa’yı turistik yönleriyle görmek istiyorum ve arabam var.’’ O zaman iki gece üç gün size rahat rahat yetecektir(Trilye,Gölyazı ve Cumalıkızık’ı da göreceğinizi varsayarak). Arabanız yoksa ve toplu taşımaya veya yürüyerek Bursa’yı gezecekseniz üç gece kalmanız daha iyi olabilir. Biz sadece bir gece kaldık ve iki günü dolu dolu geçirdik, çok oyalandık ve çok ‘’hadi bi’ çay içelim’’ diye bir yerlere oturduk ama biz sadece Osmangazi etrafındaki turistik yerleri gördük. Aslında planımızda Cumalıkızık’a gitmek de vardı ama çok fazla aksilik başımıza geldi ve bunu yapamadık. Normal şartlarda bir gece iki gün gibi bi sürede bizim gördüğümüz yerleri görüp, bir de Cumalıkızık’ı ziyaret edebilirsiniz.

Aslında Bursa’ya ne zaman gideceğiniz yine beklentilerinizle alakalı. Tabi ki asıl niyeti Uludağ’a çıkmak olanlar için kış mevsimi en uygun zaman. Eğer dağa çıkmayacaksanız çoğu şehirde önereceğim gibi ilkbahar/sonbahar ayları Bursa’yı gezmek için doğru zamanlar. Biz zamanımız o şekilde uyduğundan 28-29 Ocak’ta gittik ama şansımıza hava inanılmaz güzeldi. Siz şansa bırakmayın, havalar daha iyiyken gidin 😊

Bursa içi ulaşımı nasıl halledebiliriz?

Bursa’nın toplu taşıma seçenekleri oldukça fazla. Metro, otobüs, minibüs ve tramvay seçenekleriyle bir yerden bir yere gitmek çok basit. Bursakart satış noktaları için buraya tıklayabilirsiniz.

Eğer şehre İDO ile ulaşım sağlayacaksanız hemen indiğiniz yerde şu çay bahçesini göreceksiniz :

En akıllıcası buradan 7 TL verip bir adet Bursakart alıp içini doldurmanız ve ulaşımınızı onunla sağlamanız çünkü tek geçişlik biletler 4 TL ve gerçekten gereksiz pahalıya geliyor. Hiç toplu taşıma kullanmasanız, sadece İDO’dan şehir merkezine gidiş ve dönüş için kullansanız tek kişi için 16 TL’ye denk geliyorken, akbil aldığınızda çok daha uyguna denk geliyor. Hangi toplu taşıma aracını kullanarak gitmek istediğiniz yere gidebileceğinizi bilmiyorsanız, ben Moovit App kullanıyorum. Daha önce yurtdışındayken kullanmıştım fakat Bursa’da da inanılmaz işime yaradı. Olduğunuz konumu ve gitmek istediğiniz konumu seçerseniz bütün detaylarıyla nasıl gideceğinizi, ne kadar süreceğini ve aktarmalar arası ne kadar yürümenizin gerekeceğini bütün detaylarıyla görüyorsunuz.

Bursa’da Konaklama

Biz toplu taşıma kullanmadan, yaya olarak gezmeye karar verdiğimiz için Osmangazi’de gezeceğimiz yerlere yakın bir otel olan Efehan Otel‘i tercih ettik. Konumu gerçekten çok iyiydi, Mavi Dükkan’a 3, Ulu Cami’ye 7 dakika uzaklıkta bulunuyordu ama keşke hizmeti ve kahvaltıları da konumu kadar iyi olabilseydi. Odalar ortalamaydı ve temizdi fakat banyo çok eskiydi o yüzden müthişti diyemeyeceğim. Kahvaltı gerçekten rezaletti, kahvaltımızı dışarda yapacağımız için bizim için önemsiz bir ayrıntıydı fakat keşke o açık büfeyi görseydiniz.. Yani salamlar ağlıyordu ‘’yeme beni’’ diye. Biz tek gece kalacağımız için ayrıntılara çok takılmadık ama bir daha gitsem orada kalmayacağımı çok net biliyorum. Aklımda bir başka seçenek olarak Artıç Hotel vardı, konaklamaya çok bir bütçe ayırmadan merkeze yakın olacak şekilde ortalama bir otel için değerlendirebilirsiniz. Eğer bu işe daha fazla bütçe ayırmak niyetindeyseniz önerim kesinlikle Kitap Evi Otel olacak. Kendim orada kalmamış olsam da hem kalan arkadaşlarımdan, hem diğer bloglardan hem de bazı seyahat sitelerinden öğrendiğim kadarıyla şehirde kalınabilecek en iyi otellerden biriymiş. Sadece şehrin en iyi otellerinden biri olmakla kalmıyor, aynı zamanda bence şehrin en iyi kahvaltısını da veriyorlar. Otelin restoranının detayları için Bursa Yeme İçme Rehberi yazıma göz atabilirsiniz.

Eveet şimdi gelelim Bursa’da nereleri gezebileceğinize. Bir şehri en iyi tanımanın yollarından biri de turistik aktivitelerini yerine getirmek bence, çünkü şehrin dokusunu yakından görmenin en iyi yollarından biri bu. Evet, bir lokal gibi davranmak da çok önemli ama şehrin geçmişini ve neyin nerede olduğunu daha iyi kavrayabilmek için şehrin turistik simgelerini görmek şart.

Bursa’da Gezilecek Yerler

ULU CAMİİ

Evliya Çelebi’nin ifadesiyle Ulu Camii, Bursa’nın Ayasofya’sıdır. Burası için Türkiye’nin en ihtişamlı yapılarından bir tanesi demek hiç de yanlış olmaz bana sorarsanız. Caminin yapımına Yıldırım Bayezid tarafından 1396 yılında başlanmıştır. Sultanahmet, Süleymaniye gibi camiler daha büyük gözükseler de namaz kılma bölümü açısından Ulu Cami Türkiye’nin en büyük camisidir. Yaklaşık 5000 metrekarelik bir alan üzerinde bulunan bu caminin her duvarında Allah’ın birliğini ifade eden ‘’vav’’ harfi bulunmaktadır.Bir rivayete göre, ucunda lale motifi olan vav harfinin önünde Hızır Aleyhisselam namaz kılmıştır. Caminin minberinde güneş sistemi oldukça detaylı bir şekilde yer almaktadır ve işin garip kısmı, bundan yüzlerce yıl önce bu bilgilere nasıl sahip olunduğudur. Gezegenlerin her birinin yörünge hareketleri, güneşe uzaklıkları ve aralarındaki büyüklük oranları göz önüne alınarak yapılmış bir motiftir (Evet, Plüton da bu sevdaya dahil. O da gezegenlerden biri çünkü. Canım.) Her camide olduğu gibi buraya da ayakkabılarınızı çıkartıp girmeniz gerekiyor. Beni tek rahatsız eden şey içerdeki aşırı ağır ayak kokusu oldu ve hatta o kadar iğrendim ki camiden çıkar çıkmaz kendime yeni çorap almak durumunda kaldım. Eğer siz de rahatsız olacağınızı düşünüyorsanız mutlaka yanınızda cami ziyaretinin ardından çıkarıp atabileceğiniz bir çift galoş falan bulundurun.

Adres: Nalbantoğlu Mahallesi, Ulucami Cd., 16010 Osmangazi/Bursa

KENT MÜZESİ

Burada Bursa’yla ilgili her türlü belgeye, eşyaya ve görsel malzemelere ulaşmak mümkün. Geçici ve sürekli sergiler düzenliyor ve içerisi oldukça kolay gezilebilecek şekilde düzenlenmiş. European Museum Forum ‘un 2006 Mayıs ayında Portekiz’in Lizbon kentinde düzenlenen ödül töreninde Avrupa’nın ödüllü müzeleri arasına girmiştir ve o tarihten sonra Avrupa Standartlarında bir müze olarak anılmıştır. Müze üç katlıdır. Zemin katta ‘’Uygarlıklar Kenti Bursa’’ ve ‘’Çağdaş Bursa’’ isimli iki adet galeri bulunuyor. İlk galeride Bursa ve çevresinde oluşmuş ilk uygarlıklardan, Osmanlı’ya ve Kurtuluş Savaşı yıllarına kadar uzanan Bursa tarihi ile ilgili bilgilerden bahsediliyor. İkinci galeride ise Cumhuriyet Dönemi’nde yeniden şekillenen kentin günümüze kadar geçirdiği evreler anlatılıyor. 1.katta ‘’Yaşam ve Kültürüyle Bursa’’ isimli tematik bir galeri bulunuyor. Zeki Müren, Müzeyyen Senar gibi Bursa’ya damga vurmuş isimler ve kentin unutulmuş gelenek göreneklerinden bahsediliyor. Müzenin en alt katında ise “El Sanatları Çarşısı, İpek Kenti Bursa ve Üreten Bursa” bölümleri yer alıyor.

Adres : Hocaalizade Mahallesi, Atatürk Cad. No:8, 16010 Osmangazi/Bursa

*Pazartesi günleri kapalı. Giriş ücreti öğrenciye 1 TL, yetişkine 2 TL.

KOZA HAN

Koza Han, Ulu Camii ile Orhan Camii arasında yer alıyor ve eski zamanlarda ipek böceği kozalarının satıldığı bir yer olarak biliniyor. Burası Bursa’nın en önemli alışveriş duraklarından birisi. İki katlı ve iki katında da alışveriş yapabileceğiniz dükkanlar bulunuyor. Özellikle Bursa’ya özel hediyelik götürmeyi düşündüğünüz birileri varsa çok değişik ve özel ipekten yapılma şallar ve mendiller bulunuyor. Buzdolabı magneti almak istiyorsanız magnetler de oldukça çeşitli. Tarihi özelliklerini bir kenara bıraktığımızda sırf Koza Han’ın o güzel atmosferini layığıyla tatmanız için alt katındaki kafelerden birine oturup soluklanmanızı, belki bir çay içmenizi şiddetle öneriyorum.

Adres : Osmangazi Mahallesi, Uzunçarşı Cd., 16010 Osmangazi/Bursa

*Haftaiçleri 08.00-19.30 arası açık. Cumartesileri 08.00-20.00, pazarları 10.30-18.30 arası açık.

BURSA KALESİ

Bursa Kalesi’nin bulunduğu bölge, halk arasında “Hisar” olarak anılır. Bursa Kalesi’nin milattan önce 1. Yüzyıl’da inşa edildiği düşünülmektedir. Tarihin en eski kalelerinden biridir. Kalenin; Yer Kapı, Zindan Kapı, Hisar Kapı, Pınarbaşı Kapı ve Kaplıca Kapı olmak üzere beş adet kapısı bulunmaktadır. Kalenin burçlarından bütün Bursa manzarasını ayaklarınızın altında görmek mümkün. Güzel fotoğraflar yakalamak istiyorsanız mutlaka yukarıya doğru çıkın. Bursa Yeme İçme Rehberi’nde bahsettiğim Kitap Evi Otel’in konumunu kullanarak kolayca kalenin burçlarına ulaşabilirsiniz.

Adres: Kavaklı Mahallesi, Ortapazar Cd. No:1, 16040 Osmangazi/Bursa

YEŞİL TÜRBE

İsminden anlaşıldığı üzere yeşil olan… diye söze başlamak istesem de bu türbe aslında turkuaz arkadaşlar sdfjds. Yeşil Camii’nin güneyinde bulunan Yeşil Türbe, Yıldırım Bayezid’in oğlu Çelebi Mehmed tarafından.1421 yılında yaptırılmış. Yani anlayacağınız Çelebi Mehmed bize baya bi fake atmış. Türbenin içinde Mehmed’in çiniler ile bezenmiş sandukası yer alıyor. Sekiz köşeli, yanları mermer, üzeri çini kaplı bir mermer kaide üzerine yerleştirilmiş üzeri beyaz, mavi, sarı, lacivert çinilerden oluşan yazı bordürü ile süslenmiş.

Adres: Yeşil Mahallesi, 1. Yeşil Cd. 66-1, 16360 Yıldırım/Bursa

TOPHANE SAAT KULESİ

İlk olarak Sultan Abdülaziz döneminde yaptırılan ama bilinmeyen bir tarihte yıktırılan bu saat kulesi 1905’ten beri burada, 1906’dan beri hizmete açık ve bulunduğu yerden panaromik Bursa manzarası gözüküyor. Tam da bu sebeple eskiden bir süre yangın kulesi olarak kullanılıyormuş. Aslında günümüzde saat kulesinden ziyade Bursa’nın manzarasını görmek için gidilen bir yer haline gelmiş ama buraya çıkmak için 89 basamak yol kat etmişken tıpkı kule gibi Tophane Parkı’nın içinde bulunan Orhan Gazi ve Osman Gazi türbelerini de görmeyi unutmayın.

Adres: Osmangazi Mahallesi, Yiğitler Cd. 2-3, 16040 Osmangazi/Bursa

KARAGÖZ MÜZESİ

Küçüklüğümüzden beri isimlerini duyduğumuz, oyunlarını izlediğimiz Karagöz ve Hacivat hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istemez misiniz? Hem de yaşamış oldukları rivayet edilen şehirde! Tamam böyle çok heyecanlı bir giriş yapmış olduğumun farkındayım, gerçekten yaşayıp yaşamadıklarını bile bilmediğimiz iki karakter sizi çok heyecanlandırmamış olabilir ama ben Hacivat ve Karagöz’ün gölge oyunlarını izleyerek büyümüş biri olarak Bursa’da böyle bir müze olduğunu öğrenince çok mutlu oldum. Herhalde bu elimin ayağıma dolaşmasından, müzenin pazartesi günü kapalı olduğunu unutup büyük bir hüsrana uğradım. Siz de o hüsrana uğramayın diye, müzenin çalışma saatlerini aşağıya bıraktım 😊 Günümüzde artık unutulmaya yüz tutmuş gölge oyununun ve kukla oyunlarının gelişim sürecini yakaından gözlemleyebileceğiniz aynı zamanda Hacivat ve Karagöz hakkında çook fazla bilgi edinebileceğiniz bir müze burası. İlgilisine duyurulur!

*Giriş Ücretsiz

*Pazartesi günleri kapalı, diğer günler 10:00-17:00 saatlerinde açık.

Adres: Çekirge Mahallesi, Çekirge Cd. No:159, 16265 Osmangazi/Bursa

BURSA ARKEOLOJİ MÜZESİ

Burası Bursas’nın tarihindeki en önemli müzelerden biri olabilir. Kültürpark’ın içindeki bir binada bulunuyor. Benim maalesef buraya da gitme şansım olmadı ama açık olmak gerekirse öyle aşırı da ilgimi çekmedi. Birçok farklı döneme ait kalıntılar ve fosilleri görebileceğiniz Bursa Arkeoloji Müzesi; Salon I (Miyosen Dönem-Frig Krallığı), Taş Eserler Salonu, Salon II [Arkaik Çağ-Doğu Roma(Bizans)Dönemi] ve Üç Pınar Tümülüsü Araba Buluntuları Salonu olmak üzere 4 salondan oluşuyor.

*Her gün 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatlerinde açık.

*Giriş ücreti 5 TL eğer ‘’canım ama benim müze kartım var’’ diyorsanız ücretsiz.

Adres: Osmangazi Mah. 2. Osmangazi Cad. No:18 PK:16020 Osmangazi/BURSA

HÜNKAR KÖŞKÜ

Burası Abdülmecit devrinde av köşkü olarak yapılmış. Burada Bursa ziyaretleri sırasında Atatürk de konaklamış ve Hünkar Köşkü 2003’te müze olarak ziyarete açılmış. Atatürk burada konakladığı için burası aynı zamanda Atatürk Köşkü veya Cumhuriyet Köşkü olarak da anılıyor. Köşkün içindeki süslemeler 19.yüzyıl mimarisi özelliklerini taşıyor ve köşkün bahçesinden panaromik Bursa manzarası gözüküyor. Eğer vaktiniz olursa bahçesinde kahvaltı yapabileceğiniz bir yer de bulunuyor. Bursa manzarasına karşı kahvaltı yapmak çook güzel olmaz mı sizce de?

Adres: Mollaarap Mh, 4. Vakıf Sk. NO:1/2, 16360 Yıldırım/Bursa

*Sosyal tesisleri haftanın her günü 08.00-23.00 arası açık.

ATATÜRK EVİ

Bursa Belediyesi’nin Atatürk’e armağan ettiği bu ev, bodrum ve çatı katının dışında iki katlı. Cumhuriyet’in 50. Yılında yani 29 Ekim 1973 tarihinde müze olarak hizmete açılmış. Burası da tıpkı Hünkar Köşkü gibi 19.yüzyıl mimarisinin etkisinde yapılmış. Köşkün eşyalarının tamamına yakını Atatürk’ün kullandığı eşyalardan oluşuyor.

*Giriş ücretsiz. Pazartesi günleri kapalı, diğer günler 08.00-17.00 arası ziyarete açık ancak 12.00-13.00 arası içeri ziyaretçi alınmıyor.

Adres : Çekirge Mahallesi, 16070 Osmangazi/Bursa

TOFAŞ ANADOLU ARABALARI MÜZESİ

Araba tutkunları için burası gerçekten süppper bir müze. Ben İstanbul’da Rahmi Koç Müzesi’ni ziyaret ettiğimde gerçekten modellerin güzelliğinden ağzım açık gezmiştim, burada da aynı şekilde oldu. Bu müze, Bursa’da tekerleğin at arabasından otomobile kadar olan gelişimini görebileceğiniz bir yer. 2002 yılından beri hizmete açık. Müzenin en önemli eseri ise aslı Bursa Arkeoloji Müzesi’nde bulunan 2600 yıllık bir savaş arabası. İlginiz varsa asslla burayı kaçırmayın.

*Giriş ücretsiz. Pazartesi günleri hariç her gün 10.00-17.00 saatleri arası açık.

Adres: Umurbey Mahallesi Kapıcı Caddesi No: 9/1 16360 Yıldırım/Bursa

IRGANDI KÖPRÜSÜ

Eğer İtalya’nın güzeller güzeli şehri Floransa’da daha önce bulunduysanız Irgandı Köprüsü’ne geldiğinizde ‘’abi ben bunu daha önce gördüm sanki ya???’’ düşünceleriyle boğuşabilirsiniz. Evet, Floransa’daki meşhur köprü Ponte Vecchio’ya çok benziyor. Köprünün üzerinde incik boncuk tarzı şeyler satan dükkanlar ve sanat atölyeleri var. Biz akşam saati gittiğimiz için birkaç tanesi açıktı ama çok keyifli bir sokak yapmışlar. Sokağın sonunda bir de kafe var ama maalesef pek oturmaya değecek bir yer değil. Köprü; Gökdere üzerinde, Bursa’nın Yıldırım ve Osmangazi ilçelerini birbirine bağlıyor. Ne yalan söyleyeyim köprüyle ilgili en çok dikkatimi çektiğim şey köprünün 12 yaşındaki dişsiz kedisi oldu. Köprüyü görmeye diye gidip kedinin peşinde koştum 15 dakika falan asfdsfkj. Giderseniz benim yerime de kafasını okşayın :’)

Adres: Gökdere Bulvarı Yıldırım/Bursa

SOĞANLI BOTANİK PARKI

Bursa da tıpkı İstanbul gibi insanı oldukça fazla yoran bir şehir. Olur da Bursa ziyaretiniz sırasında bu kalabalıktan, bu kaostan kaçmak isterseniz Soğanlı Botanik Parkı hem şehre yakınlığıyla, hem de 400.000 metrekarelik huzuruyla inanılmaz cazip bir seçenek. Parkı bisiklet kiralayarak veya yürüyerek gezebilirsiniz. Burada 150 farklı çeşit ağaç ve birçok bitki örtüsü bulunuyor bu sebeple de botanik fotoğrafçılığı yapanların bayağı bir ilgisini çekiyor.

Adres: Çukurcaköy Mahallesi, 16190 Osmangazi/Bursa

İNKAYA ÇINARI

Bursa’ya gelince mutlaka görülmesi gereken bir şey olarak 600 yıllık İnkaya Çınarı… Yani Türkiye’nin en yaşlı ağaçlarından biri. Ağacın yüksekliği 35 metre, neredeyse Stairway to Heaven anlayacağınız. Sadece ufak bir tavsiye olarak sakin zaman geçirmek istiyorsanız pek tercih etmeyin, yerli yabancı turistlerin en uğrak noktalarından biri olduğu için maalesef ne zaman giderseniz gidin yoğun oluyor.

Adres: İnkaya Mahallesi, Uludağ Cd. No:163, 16370 Osmangazi/Bursa

TELEFERİK

Öncelikle Bursa’ya çok yakışır bir ulaşım aracı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim, fakat önemli bir uyarı olarak panik atağınız falan varsa binmenizi pek önermiyorum. Rüzgarlı olduğu için kabinler sallanıyor ve yukarı çıktıkça doğal olarak basınç artıyor. Bursa’da özellikle turistik amaçla bulunuyorsanız manzarası mutlaka görülmeli. Öğrenciler için tek yön 25 TL, gidiş dönüş 27 TL. Yetişkinler için ise tek yön 35 TL, gidiş dönüş 38 TL. Yine de şuradan mutlaka kontrol edin gitmeden. Teleferik ana istasyon ve Ulu Cami’ye yaklaşık 2 km olan Teferrüç’ten kalkıyor. Buradan Kadıyayla, Sarıalan ve Kurbağa Kaya’ya (Uludağ Oteller Bölgesi) kadar gidiyor. Eğer Uludağ’a çıkma niyetindeyseniz oldukça kullanışlı bir ulaşım aracı, ama sadece Sarıalan ve Kadıyayla’daki piknik alanlarında temiz hava almak için de kullanabilirsiniz.

*Teleferik saatleri: her gün saat 08:00-20:00.

Adres: Piremir Mahallesi, Teleferik Cd. No:88, 16340 Yıldırım/Bursa

Evet, her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi, Bursa rehberimizin de sonuna gelmiş bulunmaktayız. İlk kez bu kadar detaylı bir şehir rehberi yazmaya giriştim, umarım birilerinin işine yarayabilecek, rotasını oluşturmasında yardımcı olabilecek bir yazı olmuştur. Bir şehrin turistik aktivitelerini yerine getirmek çok önemli demiştim en başta ama nerede ne yiyip ne içeceğinize karar vermeniz de bir o kadar önemli. En azından benim gibi boğazına düşkün biri için öyle 😊 O yüzden Bursa Yeme İçme Rehberi’ne göz atmayı da unutmayın!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s