Rehber : Yurt Dışı Tatilini Ucuza Getirme Yöntemleri

Şu an bu yazıyı okuyan herkesin gezmeyi çok sevdiğinden hiçbir şüphem yok. Sadece yaşadığınız semtin etrafında gezmekten bile keyif alıyor olabilirsiniz. Yalnız iş farklı kültürleri tanımaya, farklı ülkeler görmeye geldiğinde son 1-2 senedir yaşadığımız korkunç kur artışı bizi bunu yapmaktan alıkoyabiliyor. Her ne kadar ‘’Dünya’yı gezmek için hayaller yeterlidir’’ diye çırpınan polyannacılardan olmak istesem de bunun mümkün olmayacağını biliyor, kendimi ve akıl sağlığımı seviyor, adımlarımı ona göre atıyorum. Bu yüzden gezme isteğinden kuduracağınız, ‘’Allah’ım çıkar beni şu ülkeden’’ diye yanıp tutuşacağınız zamanlarda kurtarıcınız olacak altın değerindeki önerilerim için sizi şöyle alalım :

Seyahati Planlarken :

Aslında en önemli kısım seyahatin planlanma aşaması. Nereye gideceğinize, nasıl gideceğinize, ne kadar kalacağınıza, gideceğiniz yerden beklentinizin ne olacağına kadar cevaplamanız gereken birçok soru var. Planlama aşamasında her şeyi yerli yerinde ve bütün detayları göz önünde bulundurarak hazırlarsanız gerçekten bir seyahati oldukça ucuza mal edebilirsiniz.

En önemli soru : Nereye gitmek istiyorsunuz?

Çıkacağınız her tatilden, uzun/kısa hiç fark etmez, mutlaka bir beklentiniz olur. İki günlük bir kaçamak mı, yılın yorgunluğunu atmak üzere uzunca bir deniz tatili mi yoksa gideceğiniz yerin kültürel dokusunu mu tanımak istiyorsunuz? Buna vereceğiniz cevap, nereye gitmek istediğinizi belirlemekte oldukça yardımcı olacaktır.

Öncelikle gitmek istediğiniz yeri seçerken masrafı en azda tutmak niyetindeyseniz vizesiz ve uçak biletlerinin ucuz olduğu lokasyonları tercih etmelisiniz. Mesela Tayland vizesiz ve oldukça ucuz bir ülke fakat Türkiye’den uçak biletleri çok pahalı olduğu için ucuza getirilebilecek bir tatil gözüyle bakamıyorum maalesef. O yüzden Türkiye’ye yakın yerleri tercih etmeniz uçak bileti açısından çok daha avantajlı olur. Veya Bulgaristan gibi bazı ülkelere giden trenlerimizi tercih edebilirsiniz, sanırım 30-60 Euro gibi bir ücreti var. Buradan kontrol edebilirsiniz. Biz bu yaz yapacağımız tatili biraz daha uyguna getirmek istedik ve baya bi’ araştırmaya girdik bu sebeple. Hem görmediğimi bir yer olsun, hem kültürel açıdan bir şeyler görebilelim hem de deniz tatili yapabilelim istedik (farkındayım biraz çok şey istediğimizin sdjfhdk) fakat sonunda istediğimiz gibi bir yer bulabildik, Arnavutluk ve Karadağ!

Kendi seyahatimizden örnek vermek gerekirse, ilk başta direkt Karadağ’a, Tivat’a uçmak istedik fakat oldukça pahalıya geliyordu. Biraz rotamızı değiştirerek, Tiran’a uçmaya; orada bir gece kaldıktan sonra otobüsle Podgorica’ya ve ardından Budva’ya geçmeye karar verdik. Otobüse vereceğimiz parayla Tivat’a uçsak vereceğimiz parayı karşılaştırdık ve hangisinin işimize geleceğine böylelikle karar vermiş bulunduk. Yani aslında gitmek istediğiniz yere yakın yerlerin havaalanlarına olan uçuşları da kontrol ederek uçak biletinden kar edebilirsiniz, hatta farklı bir yeri de görmüş olarak gezinize +1 eklemiş olursunuz. Bütün bunları hesaplarken detayların önemli olması şundan : uçağımız sabah erken olduğu için hiç beklemeden iner inmez Podgorica’ya da gidebilirdik fakat Tiran’da konaklamayı Podgorica’ya ve Budva’ya göre çok daha uyguna ayarlayınca, bir gece fazladan orada kalmaktansa hem Tiran’ı görmüş olacağız; hem de bizim için daha uyguna gelecek. Ukrayna, Sırbistan, Gürcistan, Arnavutluk gibi ülkeler kolaylıkla ucuz uçak bileti bulabileceğiniz yerlerden. Daha fazlası için Vize İstemeyen Ülkeler yazıma bi’ göz atabilirsiniz. Bu arada uçak biletini ne kadar erken alırsanız o kadar ucuza bulabileceğinizi unutmayın. Gideceğiniz tarihi belirlemek gibi bir lüksünüz varsa da sezon tercih etmeyin derim.

Ayrıca ucuz uçak bileti için de skyscanner.com, ucuzabilet.com, turna.com ve şirket olarak Pegasus mutlaka kontrol etmeniz gereken internet siteleri.

Ne kadar kalacaksınız?

Bir yerde ne kadar fazla kalırsanız o kadar fazla para harcamak durumunda kalacağınız bir gerçek. Fakat uçakla seyahat edecekseniz uçak biletlerinin en uygun olduğu günlere denk getirmeniz bazen tatilinizi daha ucuza getirmenizde çok daha etkili oluyor. Ortalama harcayacağınızı düşündüğünüz miktarı ayarlayıp planlamanızı buna göre yapmanız çok daha iyi olacaktır.

Nerede kalacaksınız?

Uygun fiyatlı konaklama için yapılabilecek en iyi tercih tabi ki hosteller. Hostel denince sanki aşırı pis ve kötü bir yerde kalmanız gerekecekmiş gibi bir görüntü gelmesin asla gözünüzün önüne. Çünkü artık hosteller o kadar gelişti ki, bazı detaylar dışında otelden hiçbir farkı yok. Şehir merkezine ya da eğer deniz tatili yapma planındaysanız kıyıya yakın bir yerde kalmanız tatilinizin konforlu geçmesi açısından oldukça önemli. Çünkü konaklamaya vermeye kıyamadığınız parayı şehir içi ulaşıma harcamak durumunda kalabilirsiniz. Hostel seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli mevzular hostelin güvenliği, konumu ve temizliği. Ödemek istediğiniz ücrete göre, ki gerçekten çok komik fiyatlara konaklayabiliyorsunuz eğer ‘’aaabi özel alana gerek yok ben sadece yatmaya gidicem.’’ Kafasında gidiyorsanız. Bazı hosteller karma yatakhane seçeneği sunarken, bazıları cinsiyete göre ayrılmış yatakhaneler verebiliyor. Bazı hostellerin özel odaları bile var ama tabi ki onlar bir tık daha pahalı yatakhanelere göre. Aradığınız gibi bir hostel bulmak için hostelworld.com veya booking.com’dan yardım alabilirsiniz, en iyi sonuçları bu iki siteden aldım şimdiye kadar. Yani hostel seçiminin kritik noktaları şunlar :

– Booking puanı en az 7.5 olmalı,

– Yatak başlarında telefonunuzu/kameranızı şarj edebilmeniz için fiş olmalı,

– Mümkünse kahvaltı ücretsiz olmalı (bakarsınız öğle yemeğinizi bile bedavaya getirirsiniz?)

Biz otel rezervasyonlarımızı booking.com’dan yaptırdık çünkü hem internet üzerindeki en uygun fiyatları veriyor, hem de size bazı indirim kodlarıyla indirim alma şansı sunuyor. Ne kadar konaklarsanız, o kadar çok indirim kazanma şansınız oluyor. O yüzden otel rezervasyonlarınızı genel olarak Booking üzerinden yaptırmanız kesinlikle çok daha avantajlı bir seçenek. Hosteller ve oteller dışında Airbnb veya yine Booking üzerinden insanların kiraya verdikleri evlerinde de konaklayabilirsiniz. Özellikle Airbnb için kalabalık gidiyorsanız konaklamanızı çok ucuza getirmeniz mümkün. Aynı zamanda Couchsurfing gibi hiçbir ücret ödemeden konaklayabileceğiniz evler de bulunuyor, fakat ben böbreklerimi sevdiğim için henüz Couchsurfing veya o tarz bir şeyi denemedim. Biz bu yaz yapacağımız tatili planlarken daha uyguna gelmesini istedik dedim ama yine de ortalama bir bütçeyle gittiğimiz için Arnavutluk ve Karadağ’da toplam 8 gece konaklama için 160 Euro ödedik ve internetten gördüğümüz kadarıyla öyle leş yerlerde de konaklamıyor olacağız. Zaten tatile gittiğimizde Instagram storylerimden bunu izliyor olacaksınız, eğer siz bu yazıyı okurken ben çok uzaklarda olursam sabitlenmiş storylerimden bakabilirsiniz……………

Ne yapacaksınız?

Eğer kültürel bir gezi yapmak amacıyla gidiyorsanız müzelere ve müze gibi turistik yerleri görüp gezmek isteyeceksiniz. Müzelerin genelde bir giriş ücreti olduğu için gitmeden önce mutlaka size daha uyguna gelecek bir müze kartlarının olup olmadığını kontrol edin. Berlin’e gittiğimde Museum Pass almaya üşendiğim için müzelere tahmin ettiğimden çok daha fazla para harcamam gerekti ve yiyip içtiğimle, ufak tefek alışverişlerle kendime koyduğum limiti aşmış bulundum. Gezerken bu konuda daha rahat oluyor insan ama İstanbul’a dönünce hiç paramın kalmadığını HATTA eksilerde olduğumu görünce yastıklara sarılıp ağlamak istedim. Siz yapmayın… Bazı müzelerin ücretsiz günleri de oluyor, onları kovalamayı unutmayın.

Eğer deniz tatili için gidiyorsanız gitmeyi planladığınız plajların listesini çıkartın ve giriş ücretleri olup olmadığını öğrenin. Genelde çoğu plajda giriş ücreti olmasa bile şezlong ve şemsiye için ücret alıyorlar. Bizim Karadağ’da gitmeyi planladığımız bir plajın giriş ücreti yok mesela ama şezlong ve şemsiye için 3 Euro istiyorlar. 5 günü plajlarda geçireceğimizi düşünürsek 15 Euro, yani yaklaşık 100 TL gibi bir parayı sadece şezlong ve şemsiyeye vermek durumunda kalacağız. Eğer diyorsanız ki sorun değil, ben havlumu kumlara serip yatarım ; o zaman bir ücret ödemeniz gerekmez.

Ne yiyeceksiniz?

Yurt dışında bir ülkeye gidildiğinde o ülkenin mutfağı genelde merak konusu olur. Ta oraya kadar gitmişken yememek olur mu hem? Tabi ki olmaz. Fakat gitmeden, ne tarz restoranlara gidebileceğinizi mutlaka araştırın. Ben hangi ülkeye, hangi şehre, hangi semte gidersem gideyim mutlaka bi tripadvisor.com’a tıklayıp nerelere gidilir, ne kadar harcanır, o restoranın en güzel yemeği nedir bi’ bakarım. E tabii yemek yiyeceksiniz dediysek de günde 3 öğün yemek zorunda değilsiniz. Mesela en sevdiğiniz öğünün akşam yemeği olduğunu varsayalım : sabah kahvaltıları için kalacağınız şehre ilk gittiğiniz gün sandviç yapabileceğiniz birkaç malzeme alarak kahvaltılarınızı bu şekilde geçiştirebilirsiniz. Öğle yemeklerinde de aynı şekilde ufak atıştırmalıklar ya da 1-2 Euro’ya yiyebileceğiniz sokak yemeklerini tercih edebilirsiniz(dilim pizzalar, hotdoglar, veya işte ne satılıyorsa artık gittiğiniz yerde). Böylelikle akşam yemeğinizi istediğiniz bir yerde yerken o gün çok para harcamadığınızı bilerek gönül rahatlığıyla sipariş verebilirsiniz. Yine de şehrin en pahalı restoranına gitmemeye çalışın tabii. Ayrıca her ne kadar şehrin ana noktalarında gezmek, vakit geçirmek çok daha keyifli olsa da daha az turistik yerlerde daha az para ödeyeceğinizi aklınızdan çıkartmayın.

Eğer hostelde kalıyorsanız ve yemek sizin için o kadar da önemli değilse (böyle bişey olabilir mi????) yine marketten alacağınız malzemelerle kendi yemeğinizi kendiniz pişirebilirsiniz.

İçki konusuna gelirsek, her yerde olduğu gibi yurt dışında da marketlerden alacağınız içki mekanlarda içebileceğinizden bir tık daha ucuz. Çılgın gibi eğlenmek gibi bir niyetiniz yoksa içkinizi alıp şehrin akşamlarının en güzel yaşandığı noktalara gidip(meydanlar, deniz kenarları.. Roma’da İspanyol Merdivenleri’dir mesela o herkesin keyifle vakit geçirdiği kalabalık nokta) içkinizi orada içebilirsiniz. İlle de ‘’o gece kulübü senin, bu bar benim fıldır fıldır gezicem’’ diyorsanız mutlaka menülere bakıp öyle karar verin nerede eğlenmek istediğinize.

Alışveriş Sorunsalı

Burası gerçekten önemli bir nokta. Eğer normal yaşantınızda da alışverişe düşkünlüğünüz varsa, gezerken kendinizi kaybetmemenin bir yolunu bulmak zorundasınız. Mesela diyelim sokakta yürüyorsunuz, çok hoşunuza giden bir şey gördünüz ve omzunuzun üzerindeki şeytan size onu satın almanız için fısıldıyor. Öncelikle dünyanın en tat kaçırıcı olaylarından biri olarak ürünün fiyatını Türk lirasına çevirin ve kendinize sorun : ‘’Ben bunu Türkiye’de bu fiyata görsem alır mıydım?’’ Eğer cevabınız evet olursa tekrar sorun : ‘’Değer mi?’’ İnsanın içindeki alışveriş dürtüsü genelde buna da değer diye cevap verir ama siz onu dinlememeye gayret edin. Mecbur kalmadıkça veya bir ürünü ederinden daha uyguna bulmadıkça alışverişe girişmeyin. Çünkü unutmayın, siz orada bir kültürü tanımak, güzel vakit geçirmek ve tatilden döndüğünüzde kendi ekonominizi çökmemiş olarak görmek istiyorsunuz.

Diğer Tavsiyeler

– Gezdiğiniz yerlerde mümkün olduğunca az toplu taşıma kullanın ve bolca yürüyün. Hem döndüğünüzde tatilde aldığınız kiloları görüp karalar bağlamazsınız, hem toplu taşıma ücretinden kurtulmuş olursunuz, hem daha sağlıklı hem de bir şehri gezmenin en güzel yolu o şehrin sokaklarında kaybolmak.

– Uçak biletinizi alırken veya rezervasyon yaptırırken tarayıcınızın gizli modundan arama yapın. İnternet sitelerinin çerezlerinizi takip ederek fiyatı yükseltmesini önlemiş olursunuz.

– Eğer sokaklarda su içebileceğiniz musluklar görürseniz yanınıza alacağınız boş şişeyi mutlaka oradan doldurun. Böylelikle suya bir bütçe ayırmak durumunda kalmazsınız.

– Havaalanında para bozdurmayın.

– Şehrin kültürel etkinliklerini önceden araştırın, daha ucuza veya ücretsiz şekilde o etkinliklere giriş yapma şansını kaçırmayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s