Turist Kalabalığı : Nasıl Atlatılır?


Yurt içi veya yurt dışı, rastgele bir yere seyahate gittiğimizde sokaklarda sanki bütün Dünya bir araya toplanmış gibi bir turist yığınıyla karşılaşmamızın çok olası olduğu bir dönemdeyiz. Eminim ki, hiçbirimiz üzerimize doğru Game of Thrones savaş sahnelerini andırırcasına sel gibi yığılan turistlerden hoşlanmıyoruz ve çoğu zaman bizim de bu kalabalığın bir parçası olduğumuzu unutarak söyleniyoruz. Tahmin etmek çok zor değil, bu durumdan en fazla rahatsızlık duyanlar bu turist yığınının olduğu yerlerde yaşayanlar. Mesela hiç bi’ haftasonu Büyükada’ya gitmeyi denediniz mi? Denemediyseniz, kendinizi şanslı olanlardan sayabilirsiniz. O ada vapurundan inip de adanın iç kısımlarına doğru gitmeye çalışmak kadar zor bir şey yok çünkü gerçekten insanlardan önünüzü bile zar zor görüyorsunuz. Adalı arkadaşlarımın da bu yüzden en büyük korkusu G Ü N Ü B İ R L İ K Ç İ L E R.

Peki bu yıllarca karanlık odada çiğ etle beslenmiş gibi üstümüze gelen turistlerden kaçabilmenin bir yolu var mı? Kesin çözümler olmasa da, en azından kalabalıktan darlanmanızı engelleyebilecek birkaç önerim olacak. Şöyle buyrun :

1. Sezonda seyahat etmeyin.

En basitinden başlamak gerekirse, eğer fırsatınız varsa ülkeden ülkeye değişebilmekle birlikte en yoğun olan yaz sezonunu tercih etmemeye çalışın. Temmuz-Ağustos ayları bilindiği üzere tatil beldelerinin en yoğun olduğu dönemler. Haziran başı veya Eylül sonu gibi tarihleri tercih ederseniz bir tık da olsa kalabalığı atlatmış olursunuz. Yurt içi seyahatler için bunun garantisini verebiliyor olsam da yurt dışına gidecekseniz özellikle en yoğun dönemi kontrol etmenizde fayda var.

2. Gideceğiniz yerdeki festivallerin ve etkinliklerin zamanını iyi araştırın.

Seyahate gitmeden önce mutlaka ama mutlaka şehirde bir etkinlik, festival olup olmadığını kontrol edin. Eğer ilgilendiğiniz bir şey varsa tabi ki o tarihlere denk getirirsiniz ama örneğin saçma sapan bir müzik festivaline katılacak saçma sapan bir toplulukla aynı anda orada bulunmak istemeyebilirsiniz. Bu durumun bir başka eksi yönü de şehirde konaklamaya ayırmanız gereken bütçeyi biraz daha arttırmanıza sebep olacaktır. Malum, festival sezonu zaten dolu olacağı için buna güvenerek fiyatları arttırıyorlar.

3. Konaklamanızı turistik olmayan bir bölgede yapın.

Her ne kadar bilmediğimiz bir şehri ziyaret ettiğimizde turistik bölgelerde gezecek olsak da, en azından daha lokallerin yaşadığı bir yerde konaklarsak şehrin kalabalığından sıkıldığımızda kaçabileceğimizi bildiğimiz bir yer olursa en azından kafamız daha rahat eder.

4. Müzelerin indirimli/ücretsiz günlerini takip edin.

Özellikle yurt dışında, bazı müzelerin indirimli veya ücretsiz günleri oluyor. Eğer ‘’parası neyse veririz yahu ahahah’’ modundaysanız turistik bölgeleri gezeceğiniz günleri indirim günlerine denk getirmemeye çalışın çünkü tahmin edersiniz ki böyle günlerde kalabalık kat kat artıyor.

5. Gezmek için hafta içi ve sabahın erken saatlerini tercih edin.

Özellikle tur şirketleri öğlen saatlerinde turistik noktaları gezdirdiğinden, erken saatlerde en kalabalık olabilecek noktaları gezerseniz o kalabalıktan büyük ölçüde kurtulmuş olacağınızın garantisini verebilirim. Örneğin Roma’daki Trevi Çeşmesi sabahın erken saatlerinde öylesine boş oluyor ki, eğer profesyonel bir fotoğraf çekimi yapılacaksa genel olarak sabahın erken saatleri tercih ediliyor. Hafta sonları ise oldukça tahmin edilebilir şekilde daha kalabalık oluyor. O yüzden eğer fırsatınız varsa turistik sayılan bölgeleri ve kalabalık olacağından emin olduğunuz yerleri hafta içi gezmek her halükarda daha iyi.

6. Alternatif rotaları değerlendirin.

Eğer kalabalıktan aşırı rahatsızsanız, kalabalık olacağından emin olduğunuz yerlere seyahat ayarlamak yerine daha farklı rotaları tercih edebilirsiniz. Mesela gitmek istediğiniz ülkenin en güzel köylerini, kasabalarını araştırıp oralara gitmek turist kalabalığından kaçmak için oldukça etkili bir yöntem olacaktır. Eiffel Kulesi dururken kim n’apsın Paris’e yakın güzel kasabaları diye düşünebilirsiniz, ama bu noktada bir fedakarlıkta bulunmanız gerekecek : ya kalabalık olacağını bilerek oraya gideceksiniz ya da güvenli bölgenizde kalmayı tercih edip kalabalık olmayacağından emin olduğunuz rotaları tercih etmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s