Yok Saldivler! : Salda Gölü Gezi Rehberi

Öncelikle belirteyim, Salda Gölü’nde, namı diğer Saldivler’de sadece 1,5 saat geçirdiğim için aşırı detaylı bir yazı olmayacak bu. Rehber demeye de muhtemelen bin şahit ister ama kesinlikle her deneyimin insanda farklı bir düşünce oluşturduğuna inandığımdan kendi Salda Gölü deneyimimi de sizinle paylaşmadan geçmek istemedim. Biz Salda’yı, Denizli rotamızın hemen ardına ekledik. Yaklaşık 1 saat 10 dakikalık bir yoldan sonra Beyaz Adalar Plajı olarak anılan yere ulaştık. Normalde bir yerlere giderken çok fazla araştırırım ama o anki ortamın şartlarından maalesef kendimi tur otobüsleriyle aynı yerde buldum ve Salda’dan çok fazla keyif almadım. Evet, çok güzel ama en azından Salda Gölü’nün benim gördüğüm kısmı bana çok abartılmış geldi. Mesela kumları falan çok ilginç olmasına rağmen kesinlikle Maldivler’le alakası olduğunu düşünmüyorum. Yine de altını çizerek söylüyorum, benim Salda’dan pek keyif almamış olmamın sebebi Salda’nın yanlış yerinde vakit geçirmiş olmam da olabilir. Aşırı detaylı bi yazı olamıycağı için yazıyı biraz soru cevap formunda düzenlemek istedim o yüzddeeenn hemmen başlıyorum :

Salda’ya ne zaman gidilir?

Salda’ya gitmenin özel bir zamanı var mıdır bilemiyorum, en içten vereceğim öneri eğer fırsatınız varsa bayramdır, tatildir, hafta sonudur bu zamanları tercih etmeyin. Çünkü herkesin gelebileceği zamanlara denk getirirseniz bence Salda Gölü’nden hiçbir şey anlamazsınız. Hatta atletli dayılar yüzünden bir an önce orayı terk etmek bile isteyebilirsiniz. Salda’da yüzme mevsimi Haziran-Eylül diye düşünüyorum, hatta eylülün sonlarına kalmamak daha bile iyi olabilir.

Salda Gölü’nde yüzülür mü?

Yani ‘’allahım yüzmezsem deliricem’’ falan modunda değilseniz çok da şart değil. Süper bi suyunun olmamasının yanı sıra gölün etrafındaki plajların büyük bir kısmında yüzmek zaten yasak çünkü gölün tabanındaki killi yapı bataklık etkisi gösteriyor. Deniz canlılarından bir tık ürktüğüm için Salda’da çok fazla yılan balığı olduğunu bildiğimden çok açılmaya niyetim yoktu zaten ama suya girip kuma basınca iyice emin oldum. Çok sığ diye bastığınız yerler bir anda derinleşebiliyor ve bu kıyıda da aynı şekilde. Yüzme bilmiyorsanız KESİNLİKLE girmemeniz gereken bir su demek çok da yanlış olmaz.

Yüzemiyceksek n’apıcaz?

Her şey yüzmek değil arkadaşlar…. Hele gün batımına denk geldiyseniz sadece Salda’nın güzel manzarasını izlemek için bile vakit geçirmeye değer. Evet, benim düşüncem Salda’da yüzülmeyeceğinden, yüzülse de keyifle böyle kulaç kulaç yüzülmeyeceğinden yana. Tabii bu Salda’da keyif yapamayacağınız anlamına gelmiyor. Yani eğer güneşlenmeyi ve bronzlaşmayı seviyorsanız burası sizin için çoook doğru yer. Salda yüksekte olduğu için ve kumlarının beyaz olmasından dolayı insanı hiç anlamadan çok güzel yakıyor. Güneş kremi sürmekte fayda var çünkü ben ıstakoza döndüm yani. Uyarmadı demeyin. Her koşulda Salda’da yapacak çok da bir şey yok(kamp yapıcaksanız falan ayrı tabi, ondan aşağıda bahsedicem.) Yukarıda bahsettiğim gibi, kumun killi yapısı sadece sorun anlamına gelmiyor. Rahatlıkla kil banyosu yapabileceğiniz çukurlar var, bu da oldukça doğal ve güzel bir peelingin kapısını bizlere aralıyor. Yalnız burada bir uyarı noktası olacak, SAKIN üzerinize sürdüğünüz kili üzerinizde çok fazla tutmayın, çünkü eğer bütün vücudunuza sürdüyseniz üzerinizde killerin şekliyle yanıyorsunuz. Ben yaşamadım ama babam bu olayın talihsiz bir kurbanı oldu……. O çılgın amele yanıklarını geçirmek için sonrasında baya bir güneşlenmesi gerekti. Peelinginizi yaptıktan sonra 5 dk falan bekleyip temizlenmek üzere suya girseniz bence yeterli olacaktır, şahsen ben yararını gördüm. Yalnız iyi durulanmayı ihmal etmeyin, düzgün durulamayı unuttuğunuz yerler beyaz beyaz kalıyor böyle çirkinli.

Salda’nın suyu nasıl?

Eğer linç yemeyeceksem söylüyorum, kötü. Okay yani rengi falan çok şeker, ama su o kadar bulanık ki renginin bütün güzelliğini alıp götürüyor demek yanlış olmaz. Bir de zaten Türkiye sınırları içinde o kadar çok turkuaz ya da süper renklere sahip olan su var ki, ben Salda’yı aşırı özel yapan bi şey göremedim. Suyu soğuk, soğuk suya girmeyi sevenler için güzel bi seçenek olabilir ama ben ondan da pek hoşlanmıyorum sanırım. Salda Gölü’nde yüzmekle alakalı hoşuma giden tek şey suyun yumuşak olmasıydı, tatlı sularda yüzmekten ayrı bi keyif alıyorum ama hani işte zannediyorum ki Salda’yı biraz overrated bulduğum için çok da bayılmadım, görmesem çok büyük bir kayıp olmazmış.

Salda Gölü’nde Konaklama

Salda Gölü’nün etrafında ‘’ay şu otelde mi kalsam bu otelde mi kalsam, spası mı olsa yoksa açıkbüfe kahvaltısı mı’’ falan gibi bi konaklama seçeneğinizin olmadığını belirteyim öncelikle. Konaklama için ya çok sınırlı otel seçeneklerini göz önünde bulundurucaksınız ya da kamp alanlarının yolunu öğrenseniz iyi olur. Dediğim gibi, ben burada yalnızca bir iki saat geçirdiğim için otelleri nasıldır şu bu pek bilmiyorum, tanıdıkların yalancısı olmak gerekirse burada konaklama yapabileceğiniz en güzel otel Hotel Lago di Salda. Fiyatları gecelik 300 TL gibi, yoğun dönemlerde artabileceğini de göz önünde bulundurun tabii. Malum Salda’ya rağbet inanılmaz son senelerde. Görünüşe göre Hotel Lago di Salda, o civarda konaklayabileceğiniz en temiz ve ortalama otel. Konaklamaya biraz daha az bütçe ayırmak isterseniz görüntülerden oldukça çirkin bulduğum bir başka otel de Salda Lake Hotel. Gidip kendim konaklamadığım için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyorum, kendiniz incelersiniz artık… Kamp alanlarına gelirsek, çok büyük bir kamp aşığı olmadığımdan kaçırdığım yerler olmadığını ümit ederek yazıyorum. Oradaki görevliden öğrendiğim kadarıyla kamp yapabileceğiniz tek yer Yeşilova Halk Plajı. Plajda yani kamp alanında restoranlar, duşlar ve tuvaletler bulunuyor. Çok temiz sayılmaz, hatta baya da bir bakıma ihtiyacı var gibi. Ama eğer ille diyorsanız ki ‘’yok ben burda kamp yapmadan hiçbir yere gitmicem’’ en azından size güzel bir haber olarak yemek fiyatlarının aşırı ucuz olduğunu söyleyebilirim. Köfte, alabalık tarzı şeyler 10 TL civarında, işte açıkbüfe kahvaltı 15 TL civarında, büyük sular 75 kuruş gibi. Gerçekten şimdiye kadar gördüğüm her yerden daha ucuzdu sanırım. Aynı zamanda Doğanbaba Plajı’na da kamp atabilirsiniz ama ne elektrik var ne de su. Kimselerin olmadığı bir yerde kalırsanız ihtiyaçlarınızı göle gelmeden Yeşilova’da karşılamak en iyisi. Kamp yapma alanları belli olduğu için kafanıza göre bir yere konuşlanırsanız sizi gece mışıl mışıl uyurken uyandıran kişi jandarma olabilir, haberiniz olsun. Kamp yapmam, otelde kalmam gibi gıcık düşünceleriniz varsa son bir seçenek olarak bungalovlar var. Yine Yeşilova Halk Plajı’nda bulabileceğiniz bungalovlarda konaklamak 100-120 TL arası bir şey bildiğim kadarıyla. Yani anlayacağınız pek konforlu olmasa da Salda’da konaklamak için seçenekleriniz var. Ben yine de günübirlik görmenin yeterli olacağı kanısındayım.

Sanırım benim Salda’yla ilgili söylemek istediklerim bu kadar. Fakat yazıyı bitirmeden önce Burdur’daki İnsuyu Mağarası hakkında da birkaç kelime etmek istiyorum. Şimdi biz bir yerden bir yere navigasyon yardımıyla gittiğimiz için geçeceğimiz yollara canım Yandex’cim karar veriyordu, o yüzden İnsuyu Mağarası’nın yakınından geçeceğimize dair bir fikrim yoktu. Arabada giderken ‘’girelim, girmeyelim’’ diye konuşurken kendimizi mağaranın girişinde bulduk. Bu mağara, Burdur-Antalya karayolu üzerinde bulunuyor ve Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası ünvanını taşıyor. Mağaranın içinde böyle irili ufaklı 9 tane göl var yanlış hatırlamıyorsam ve çok güzeller. Doğruyu söylemek gerekirse ben öyle çok rahat gezemedim mağarayı çünkü AŞIRI üşüdüm. Arkadaşlar böyle bi cereyan yok yani, olamaz. Hava dışarıda 150 derece falan olduğu için tabi ki askılıyla geziyordum ve böyle bir planımız olmadığı için de üzerime uzun kollu alabileceğim hiçbir şey yoktu, o yüzden biraz koştur koştur oldu. Siz hazırlıklı gidin benim yerime de yavaş yavaş gezin ☹ Ziyaret saatleri 08.30-17.00 arası. Müzekart geçmiyor ama yetişkin 5 TL, öğrenci 3 TL gibi çok uygun bir fiyatı var.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s