Burası Venedik DEĞİL : Eskişehir Gezi Rehberi

‘’Hadi bi’ yerlere kaçalım kafa dağıtalım’’ tatilleri bazen ekonomiden sebep, bazen de yoğunluktan çok kolay olmayabiliyor evet. Fakat bu günübirlik veya bir gece kalmalı, yaşadığınız yere yakın bir şehre gezmeye gitmek de hiç yapılamayacak kadar zor bir şey de değil. Doğduğumdan beri İstanbul’da yaşadığımdan çevre illeri genel olarak gördüm, ancak bir türlü Eskişehir’e gitmeye fırsat bulamamıştım 2019 Kasım ayına kadar. Eskişehir genellikle öğrenci şehri olarak biliniyor, bence mutlaka duymuşsunuzdur. Bu nedenle çok aşırı harcamalar yapmadan şehri gezmek ve hatta üstüne bir de yiyip içip eğlenmek o kadar da yorucu olmuyor maddi açıdan. Üstelik bütün şehri gezmesi o kadar keyifli ki, hiçbir şey yapmadan sokaklarda boş boş dolanmak bile keyif veriyor insana. Yazımıza geçmeden önce her gün bir yeni bilgi diyorum ve Odunpazarı’nın resmi websitesinde bulduğum bir veriyi sizlere aktarıyorum : ‘’Numbeo’nun 2020 yılı verilerine bakıldığında, “dünyanın en güvenli 100 şehri” açıklanmıştır. Eskişehir 100 şehir arasında 8. sırada yer almıştır. Eskişehir bu listede 2019 senesinde, Türkiye’den “dünyanın en güvenli 100 şehri” listesine giren tek şehir idi. Şehir, 2019 yılında 15. sırada bulunan yerini, 2020 yılında 8.sıraya yükseltmiştir.’’ Yani sadece buradan bile Eskişehir’in (maalesef) Türkiye’nin geneline oranla ne kadar modern olduğunu görmek mümkün. Şimdi geçin bakalım yerlerinize, bugünkü konumuz Eskişehir’in gezilecek yerleri!

Eskişehir’e Ne Zaman Gidilir?

Eskişehir’e bence kesinlikle böyle mayıs, haziran gibi gidilir çünkü kışları deli soğuk oluyor. Biz kasımda gittik ama baya şanslı bir döneme denk geldik, hava serindi ama yaş yağmur hiçbir şey yoktu. Bildiğim kadarıyla aralıktan sonra baya böyle kar yağışı falan da oluyor. Yani kar yağışı izlemek keyifli iyi hoş ama gezmeye gidiyorsanız işinizi baya zorlaştırır yani. Mayıs gibi ise tahminimce gün içinde sıcak, akşamları serin olacaktır.

Eskişehir’e Nasıl Gidilir?

Eğer özel aracınız varsa en güzeli kesinlikle kendi aracınızla gitmek bence. İstanbul’dan kendi aracınızla hiç mola vermeden giderseniz yaklaşık olarak 4-4,5 saat içinde Eskişehir’de olursunuz. Biz böyle 4 mola verip geniş geniş oturduğumuz halde 5 saatte Eskişehir’e vardık. Eğer böyle kalabalık arkadaş grubu gidiyorsanız ve yol parası konusunda kaygınız da varsa, benzin parasını bölüştüğünüzde otobüs veya tren biletinden çok daha uyguna geldiğini söyleyebilirim. Özel aracınız yoksa, Eskişehir’e otobüs veya trenle gidebilirsiniz. Otobüs biletleri gidiş dönüş ortalama 135₺ falan oluyor. Trenle ise daha kısa sürede (2 saat 40 dk) ve gidiş dönüş yaklaşık 100₺ gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor. Tren yolculuklarını çok severim ama Çorlu Tren Kazası’ndan sonra Türkiye’de hızlı tren kullanmak ne kadar mantıklı, tartışılır.

Eskişehir’de Ne Kadar Kalınır?

Valla biz bir gece iki gün kaldık ve her yeri de gezebildik ama eğer derseniz ki şöyle rahat rahat, kastırmadan, yayılarak gezeyim; o zaman 3 gece 4 güne kadar yolu var. Yapmak istediklerinizi, görmek istediğiniz yerleri ve denemek istediğiniz restoranları az çok önceden belirlerseniz ne kadar zamanınızı orada harcayacağınıza dair de daha net bir fikriniz olmuş olur aslında.

Eskişehir’de Nerede Kalınır?

Biz Eskişehir’e gittiğimizde Tymbris Hotel’de kaldık. Açıkçası sadece 1 gece kalacağımızdan, otelle ilgili önemsediğimiz tek şey temizliği ve konumunun iyi olmasıydı ve Tymbris de bunları karşıladı. Otelin konumu barlar sokağına çok yakındı. Yakınlıktan kastım yürüyerek 2 dakika falan yani 😀 O yüzden eğer şehrin içinde arabasız gezecekseniz ve yürümeyi de seviyorsanız yeri çok güzel bir yerde kalıyor. Biz gittiğimizdde Oda+Kahvaltı iki kişi 200₺ idi. Yani daha uyguna da otel bulursunuz tabi ki ama beklentilerinize bağlı tamamen. Mesela tek başıma gitmiş olsaydım konumundan dolayı Tymbris’i tercih ederdim evet ama açık konuşmak gerekirse çok çeşitli kahvaltısına rağmen her şeyin lezzeti baya kötüydü. Tabi  ki damak tadı herkese göre değişir ama benim bir dahaki sefere otel seçimimi etkileyecek bu. Temizlik konusunda hiçbir sıkıntı yoktu her şey gayet güzeldi. Otelin linkini de şöylece bırakıyorum : buraya tık

Şehirde Ulaşım

Eskişehir’de yaygın olarak kullanılan ulaşım aracı tramvay. Estram olarak adlandırdıkları tramvayla şehrin çoğu noktasına ulaşmak mümkün. Hadi tahmin edin sizce ulaşım kartlarına ne diyor olabilirler… evet… tabi ki eskart. Şehirde yürürken eskart dolum noktalarını gördüğünüzde bi süre bi yanlış okuma durumunuz olabilir, bende öyle oldu en azından asfjkdkj. Tramvay biletleri tam için 2,70₺, indirimlisi de 2,55. Tramvayla ulaşamadığınız noktalar için otobüs veya taksi de kullanabiliyorsunuz. Otobüs biletleri tramvayla aynı, ancak taksi ücretleri başka şehirlere oranla bir tık daha pahalı. Zaten merkezde bir yerde konaklıyorsanız yürüyerek bile gidersiniz Sazova Parkı dışındaki yerlere.

Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Odunpazarı

Odunpazarı, Eskişehir’in en bilindik ve en güzel noktalarından bir tanesi. Odunpazarı’nı bu kadar güzel yapan şey ise rennngarenk Tarihi Odunpazarı Evleri. Yorumumu biraz ukalaca bulmanız oldukça mümkün ama ben nedense aradığımı pek bulamadım burada. Ya da o kadar abartıldı ki hayal kırıklığına uğradım diyeyim. Böyle söylediğime bakmayın, Eskişehir’e tekrar gitsem yine mutlaka giderim buraya çünkü şirinliğine diyecek laf yok. Şeye benziyo böyle, Cumalıkızık gibi biraz. Dar dar sokakları, bir sürü hediyelik eşyacısı var. Özellikle cam sanatına dair inanılmaz güzel şeyler yapıyorlar, çeşit çeşit süs bulmak mümkün. Zaten bu tarihi evler bölgesi çok aşırı büyük bir yer değil. Çok oyalanmadan gezdiğinizde bi yarım saatinizi falan ancak alır. Eskişehir’in meşhur çiböreğini de burada yedik, ondan yeme içme rehberinde bahsediyor olucam. Şimdi aşağıda size Odunpazarı Modern Müze (OMM) ve Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykel Müzesi’nden bahsedicem, çünkü onlar da Odunpazarı bölgesinde yer alıyor.

Odunpazarı Modern Müze (OMM)

Bir süredir Eskişehir’e kim gidip gelse bi OMM lafı duyuyorum ağızlarından. Tabi takip ettiğim bazı bloggerların fotoğraflarını da gördüm burada çekilmiş. Dışarıdan inanılmaz hoşuma giden bir mimarisi olduğundan çok fazla zamanım olmamasına rağmen beni içeri sürükledi müzenin görüntüsü, yalan yok. İçerideki eserler isimden de anlayacağınız üzere modern sanat örnekleri. Eğer İstanbul’da Contemproary’ye gittiyseniz, içeride göreceklerinizin bir kısmına aşina olacağınızı mutlaka söylemeliyim sanırım. Ancak çok farklı ve çok hoş eserler de var. Çok aşırı büyük değil, baya her şeyi inceleye inceleye gitmemize rağmen sanırım içeri girişimiz ve çıkışımız arasında 45 dk falan vardır maksimum. Müze, pazartesi günleri hariç 10.00-18.00 arası açık. Pazar günleri de 11.00-18.00. Bilet fiyatı ise İstanbula göre çok komik bir şekilde tam 20₺, indirimli 15₺. Gidilsin…

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Burası için yerli Madame Tussauds demek pek yanlış olmaz sanırım, yalnızca biraz kalitesiz versiyonu. Kesinlikle emeğe saygısızlık etmek istemem, tıpatıp heykeller de var ama bazıları aman allahım nasıl kötü yani. Üzerinde isim yazmasa hayatta anlamazsınız kim olduğunu o derece. Genel olarak keyifli bir müze ama burayı gezmek de pek uzun sürmüyor. Benim beklentimin altında kaldı diyemem çünkü çok da bir beklentim yoktu doğrusu ama annem baya bi üzüldü ‘’bu muymuş yani’’ diye. Yüksek beklentileriniz varsa, düşürün efenim. Müzenin bazı kısımlarında çekim yapmak yasak, mesela siyasilerin olduğu yerde. Ama eliyle kurt işareti yapan Devlet Bahçeli’nin fotoğrafını çekip bütün whatsapp gruplarında bununla dalga geçemeyeceksem ne anladım heykel müzesinden sjkdfhjd şaka bi tarafa çekim yapmak yasak evet ama instagramdaki sabit Eskişehir storylerimde görebilirsiniz gizlice çekmeye çalıştığım anları. Yine de gidilmez mi, gidilir. Hele yanınızda geyik yapabileceğiniz biri varsa çok keyifli de olur. Kapıda genellikle aşşırı uzun bir sıra oluyor ama baya hızlı akıyor, üzülmeyin. Müze, pazartesi günleri hariç 10.00-17.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Tam bilet fiyatı 14₺, indirimli biletler ise 7₺.

Adalar Bölgesi

Benim Eskişehir’de ennn çok sevdiğim yer burası oldu. Adalar, şehrin en merkezi yeri özetle. En işlek üç caddenin kesiştiği kısma da Adalar deniyor işte. Biz gittiğimizde havalar soğuktu (Kasım sonu) ve buna rağmen bütün kafeler ağzına kadar doluydu, baharda burayı ve ne kadar keyifli olacağını hayal bile edemiyorum. Eskişehir öğrenci şehri olarak geçer genelde bilirsiniz belki, bu yüzden her yer hep şen şakrak geliyor insanın gözüne. Üstelik tam ortadan geçen Porsuk Çayı’na bakarken kendinizi Venedik’te sdfkjdkd YOK BU BENZETMEYİ YAPMIYORUM ÇÜNKÜ BENZEMİYO……. Ama yine de Venedik’ten daha az keyifli değil asla 😊 Porsuk’ta gondol veya tekne gezintisi yapabiliyorsunuz ve ücretler de baya düşük. Tekne için kişi başı 7.5₺, gondol için de tur ücreti 40₺ ve max 4 kişi alıyor. Biz gittiğimizde yine havalardan kaynaklı olarak yapmıyorlardı ama eğer hava sıcakken gidersem mutttlaka denemek isterim.

Barlar Sokağı

Evet, bütün gün gezdiniz dolandınız şimdi de diyorsunuz ki biraz eğlensek mi acaba? Bi şeyler mi içsek? O zaman doğru adres barlar sokağı. Eskişehir’de gece hayatı Tepebaşı semtinde yer alıyor. Bir yanlışım yoksa Adalar bölgesine de çok yakın. Eğer Kadıköy’deki barlar sokağında daha önce bulunduysanız tam olarak orası gibi bir yer, sadece Eskişehir’de insanlar sizi rahatsız edip laf atmıyorlar 😀 barlar, canlı müzik yapan yerler, meyhaneler.. hepsi o civarda. Yeme içme rehberinde özellikle birkaç mekandan da bahsediyor olucam.

Sazova Parkı

Türkiye’de bu kadar cici bi park görmek nasıl sevindirdi beni anlatamam size. Disneyland gibi falan değil birbirimizi hiç kandırmayalım, ama kesinlikle çocuklar için de büyükler için de çok çok şeker bir yer olmuş. Yalnız şu meşhur masal şatosu dışında görüp de ‘’wow’’ denecek bir şey yok. Sadece parkın yemyeşil ve çok huzurlu olması Sazova’yı çok cazip kılıyor. Tahmin edebileceğiniz üzere şehir merkezinde değil pek, biz özel araçla adalar bölgesinden 15 dakikada falan gittik. Elbet parktan geçen otobüsler de vardır ama mutlaka. Parkın içinde çok tatlış bir tren var. Park baya büyük olduğu için o trenlere binip inmek istediğiniz noktaya yakın bir durakta inebiliyorsunuz. Tren bileti 2,5₺. Korsan Gemisi: Yetişkinler için 3 TL, Çocuk için 1,50 TL. Parkta Bilim Deney Merkezi, Uzay Evi, Eti Sualtı Dünyası, Masal Şatosu, Hayvanat Bahçesi(ama gitmiyoruzdur umarım?) ve Esminyatürk var. Parka giriş ücretsiz ama yukarıda yazdığım yerlerin her birinin kendi fiyatı var.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s